Son illər Azərbaycanda iqtisadi inkişafın nəticəsi olaraq, ölkə əhalisinin istirahət etmək üçün seçim imkanları genişlənib.
Təkcə son 5 ildə ölkədə yüzlərlə istirahət məkanları yaradılıb, 10 il əvvəl barmaqla sayılan kinoteatrların, böyük əyləncə mərkəzlərinin sayında xeyli artım var.
Günün istənilən vaxtında həmin yerlərdə çoxlu sayda insanların olması onu söyləməyə əsas verir ki, bu gün azərbaycanlılar əldə etdikləri qazancın müəyyən hissəsini istirahətə yönəldirlər.
Qeyri-hökumət təşkilatlarından biri Bakı sakinlərinin bu gün istirahət üçün daha çox hansı məkana üz tutmasını araşdırmaq məqsədilə 1000 nəfər paytaxt sakini arasında maraqlı bir sorğu keçirib.
Rəyi soruşulanların 20,5%-i yaxud 205 nəfər istirahət üçün daha çox teatr və digər bu kimi mədəniyyət ocaqlarına üz tutduqlarını bildiriblər. Teatra üç tutan şəhər sakinlərin böyük əksəriyyəti isə Akademik Dövlət Dram Teatrı, Gənc Tamaşaçılar və Rus dram teatrına üz tuturlar – müvafiq olaraq, 48%, 32% və 20%.
Respondentlərin 18,9%-i yaxud rəyi soruşulan 189 nəfər isə istirahət obyekti kimi son illər paytaxtda sayları xeyli artan restoranlara üstünlük verir.
Bakı sakinləri arasında “necə istirahət etmək, əylənməyə üstünlük verirsiniz?” başlıqlı sorğuda ən böyük payı isə son illər sayları sürətlə artan kinoteatrlar tutub.
Belə ki, sorğuda iştirak edən 1000 nəfər paytaxt sakininin böyük əksəriyyəti – 60,6%-i yaxud 606 nəfəri əyləncə, istirahət məkanı kimi kinoteatrları seçib.
Əyləncənin bu növün üstünlük verən respondentlərin arasında isə paytaxtın üç əsas kinoteatrı – “28 Cinema”, “Park Cinema” və “Nizami” Kino Mərkəzi qərarlaşıb. Belə ki, kinoteatrlarda istirahəti seçən respondentlərin 77%-i “28 Cinema”, 19%-i “Park Cinema”, 5%-i isə “Nizami Kino Mərkəzinə” üz tuturlar.
Qeyd edək ki, sorğunun keçirilməsi zamanı adları çəkilən ictimai iaşə obyektlərinin təqdim etdikləri xidmətlərin keyfiyyəti, yerləşdiyi yerin nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinə yaxınlığı və sair nəzərə alınıb.

Capital dwellers prefer 28 Cinema – questionnaire
In recent years, as a result of economic development, opportunities for recreation of the population have expanded in Azerbaijan.
Only during the last five years hundreds of places for recreation have been created, there have appeared a lot of movie theatres, large entertainment centers, which only 10 years ago could be counted on the fingers.
A presence of people in large numbers at any time of the day gives every reason to say that today Azerbaijanis spend a certain part of their earnings on leisure.
One non-governmental organization conducted a survey among 1,000 residents of the capital in order to determine the most popular weekend destination for residents of the capital.
20.5%, or 205 people answered that most often they visit the theater or cultural centers of this type. Most residents of the city prefer the Academic State Drama Theater, Young Spectator Theater and Russian Drama Theater, 48%, 32% and 20% respectively.
18.9% of respondents, or 189 people prefer to rest in restaurants, the number of which in the capital in recent years has increased greatly.
In the poll conducted under the title "How do you prefer to have rest and fun?" The majority of Baku residents have chosen cinemas, which in recent years have become more and more.
Most of the 1000 residents of the city of Baku who participated in the survey are 60.6% or 606 people choose cinemas as recreation facilities.
Respondents preferred three main movie theaters of the capital - "28 Cinema", "Park Cinema", Cinema Center "Nizami".
77% of respondents choose "28 Cinema" for recreation, 19% - "Park Cinema", and 5% - "Nizami" Cinema Center.
It should be noted that during the survey, the quality of the services provided was taken into consideration at the above-mentioned places of leisure, close location of this place to transport and communication lines, etc.