Oktyabrın 5-də “Gənclik Mall” ticarət mərkəzinin 3-cü mərtəbəsində yerləşən “CinemaPlus” kinoteatrında “Əli və Nino” filminin yaradıcı kollektivinin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə ekran əsərində baş rolda çəkilmiş aktrisa Mariya Valverde, prodüser Kris Tikye, ssenari müəllifi Kristofer Hempton, aktyorlar – Azərbaycanın Əməkdar artisti Mehriban Zəki, həmçinin Numan Akar, Pərviz Məmmədrzayev, Cümşüd Zeynalov iştirak ediblər.
Mariya Valverdenin sözlərinə görə, o, yaradıcı karyerasında ilk dəfə idi ki, Qafqaz qadını rolunu oynayırdı. Aktrisa etiraf etdi ki, bir daha Azərbaycana gəlmək imkanı əldə etməyə şad olardı. O, burada özünü burada evindəki kimi hiss etdiyini söyləyib.
Numan Akar filmdə maraqlı hadisələrin çox olduğunu və onlardan hansını fərqləndirməyə çətin çəkdiyini vurğulayıb.
Filmin ssenari müəllifi, “Academy Award” mükafatının laureatçısıKristofer Hempton bildirib ki, əsərdə təsvir olunan hadisələr çox intensivdir.
Prodüser Kris Tikyenin sözlərinə görə, film noyabrın ortalarında Los-Ancelesdə (ABŞ) təqdim olunacaq. Həmçinin filmin başqa ölkələrdə də təqdimatı planlaşdırılır.
Mətbuat konfransı zamanı Mehriban Zəki, Pərviz Məmmədrzayev və Cümşüd Zeynalov filmdə əks etdirdikləri obrazları haqqında danışdılar.
“Əli və Nino” filminin icraçı prodüseri Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, prodüseri Kris Tikye, rejissor “BAFTA”mükafatını qazanmış Asif Kapadia, ssenari müəllifi “Academy Award” mükafatı laureatı Kristofer Hemptondur.
Qurban Səidin eyni adlı romanı - dünya bestselleri əsasında ekranlaşdırılmış film XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizəsi və fərqli dinlərə mənsub iki gəncin məhəbbəti haqqında danışır. Film 2015-ci ildə lentə alınıb. Çəkilişlər Bakıda – tarixi Köhnə şəhərin küçələrində və paytaxtın müxtəlif yerlərində, həmçinin Qobustan, Xınalıq və başqa yerlərdə aparılıb.

CinemaPlus holds a meeting with actors and actresses of "Ali and Nino"
On October 5, CinemaPlus located on the 3rd floor of Ganjlik Mall, hosted a press conference with the participation of the creative team members of the film "Ali and Nino".
The press conference was attended by the film’s lead actress Maria Valverde, producer Chris Tikye, scriptwriter Christopher Hampton, actors - Honored Artist of Azerbaijan Mehriban Zaki, as well as Numan Akar, Parviz Mammadzayev, Jumshud Zeynalov.
According to Maria Valverde, it was her first time to play the role of a Caucasian woman. The actress admitted that she was glad to be able to return to Azerbaijan and feel at home here.
When asked by media representatives about the most memorable moments during the filming process, Numan Akar noted that the film is filled with interesting events, and therefore it is difficult to point one single moment.
The film's screenwriter, Academy Award laureate Christopher Hampton said that the events described in the work are very intense.
According to producer Chris Tikye, in mid-November the film will be presented in Los Angeles (USA). Also, presentations of the film in other countries are planned.
During the press conference, Mehriban Zaki, Parviz Mammadzayev and Jumshud Zeynalov talked about the images they embodied in the film.
The executive producer of the film "Ali and Nino" is the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva, the producer is Chris Tikye, the director is BAFTA Award holder Azif Kapadia, the author of the script is Academy Award laureate Christopher Hampton.
Screened on the basis of the world best seller - the novel of the same name by Kurban Said - the film tells about the Azerbaijan’s struggle for independence and the love of two young people of different faiths at the beginning of the 20th century. The film was shot in 2015. Filming was conducted in Baku - on the streets of the historic Old Town and in various places of the capital, as well as in Gobustan, Khinalig and others.