Oktyabrın 4-də paytaxın mərkəzində, “Gənclik Mall” ticarət mərkəzinin 3-cü mərtəbəsində yerləşən, “Dolby Atmos” texnologiyası ilə təchiz olunmuş ölkənin ən böyük kinoteatrı “CinemaPlus”un açılışı keçirilib.
Gecənin qonaqları sahibkar, iri şirkət rəhbəri, aktyor, ifaçı, rejissor, prodüser, bloqqer, bomond, televiziya aparıcıları, KİV nümayəndələri olublar.
Açılışda “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin baş direktoru Zaur Darabzadə qeyd edib ki, Azərbaycanda ilk dəfə “CinemaPlus” kinoteatrında “Dolby Atmos” texnologiyası təqdim olunub.
“Dolby Digital Atmos” sayəsində səs tamaşaçıya bütün istiqamətlərdən çatır. Səs müşayiətini kinoteatrın istənilən yerinə yerləşdirmək və yerini dəyişmək imkanı hesabına “Dolby Digital Atmos” film yaradıcılarına kinoda səsi yeni bir mərhələyə çıxarmaq imkan yaradır. Nəticədə tamaşaçı ekranda baş verənləri sadəcə izləmir, hadisənin mərkəzinə daxil olur.
“Dolby Digital Atmos” texnologiyası ilk dəfə 2012-ci ilin aprel ayında təqdim olunub və bütün Hollivud studiyaları tərəfindən istifadə olunur. Bu texnologiya ilə “Oskar” mükafatına layiq görülmüş 11 rejissor və 23 səs rejissoru işləyir. Bu günə kimi, bütün dünya üzrə 300-dən artıq kinoteatr bu texnologiyaya keçib. Tezliklə dünyanın bütün iri kinoteatrları “Dolby Digital Atmos” texnologiyasından istifadə edəcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, kinoteatrın layihə rəhbəri isə Fəxrim Quluzadədir.
“CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsinin baş direktor müavini Cəfər Axundzadə və repertuar planlaşdırılması üzrə direktoru Faiq Kazımovqeyd etdilər ki, “Dolby Atmos” kinoteatrlar üçün həcmli səs sahəsində bir inqilabdır.
Tədbirdə diqqətçəkən məqamlardan biri dekorasiya idi. Foyedə “Dərinsulu horizont” filmi ruhunda bəzədilmiş, su və alovu imitasiya edən neft buruğu, çəllək və uzun xalça quraşdırılmışdı. Bu 2010-cu ildə Meksika körfəzində “Dipuoter-Horayzon” neft platformasında baş vermiş real hadisələr əsasında çəkilmiş, rejissor Piter Berqin ABŞ istehsalı fəlakət-filmidir.

Baku hosts the country's largest "СinemaPlus" theater with Dolby Atmos technology, located on the 3rd floor of the shopping center "Ganjlik Mall".
Azerbaijani stars, entrepreneurs, managers of large organizations, actors, performers, presenters, directors, producers, bloggers, representatives of creative youth, high society and the media have attended the event.
At the opening, General Director of Zaur Darabzade stated that Dolby Atmos technology for the first time presented in Azerbaijan in "CinemaPlus": "Dolby Atmos technology provides sound from all directions, including the top of the hall. Because of performance capabilities of placement and movement of sound to anywhere in the theater Dolby Digital Atmos technology allows filmmakers to bring sound in the cinema to a fundamentally new level. As a result, the audience does not just watch what is happening on the screen but switches to the center of events. Dolby Digital Atmos technology was first introduced in April 2012 and used by all major Hollywood studios. 11 directors and 23 sound producers awarded with Oscar are working with it. To date, more than 300 movie theaters around the world have switched to this technology. In the near future it is expected that all the major theaters of the world will use Dolby Digital Atmos technology.
Deputy General Director of the network Jafar Akhundzade and Director of repertory planning Faig Kazimov noted that Dolby Atmos is a revolution in the field of surround sound for movie theaters.
Particular attention was attracted by the scenery. Oil rig was installed in the lobby, barrels and a long carpet that simulates fire and water, decorated in the spirit of the film "Deep Horizon". It is an American disaster movie directed by Peter Berg, based on the events that occurred on an oil platform "Deepwater Horizon," in the Gulf of Mexico in 2010.The premiere was met with applause from the audience.