- Keçmiş “28 Cinema” kinoteatrının, bugünkü “CinemaPlus” kinoteatrının 5 yaşı tamam oldu. Bu əslində artıq formalaşmış şirkət üçün uğur sayıla bilər. Demək siz 5 ildir düzgün istiqamətdəsiniz. Zəhmət olmasa, kinoteatr haqqında məlumat verərdiniz.
- Tam düzgün qeyd etdiniz ki, əgər hər hansı şirkət bazar iqtisadiyyatı və azad bazar rəqabəti dövründə 5 və daha çox il fəaliyyət göstərib, inkişaf edirsə, demək o düzgün istiqamətdədir. Keçmiş “28 Cinema” 5 il əvvəl açılmağı ilə artıq çox düzgün addım atmışdı. Çünki ölkəmiz sürətlə inkişaf edir, cəmiyyətimiz sürətlə dünyaya inteqrasiya edə bilir, gənclərin sayı artır, sosial mədəni həyat inkişaf etməkdədir. Bu isə artıq yeni teatr, kinoteatr və digər mədəniyyət ocaqlarına olan tələbatı artırırdı. “28 Cinema”da düzgün zamanda fəaliyyətə başladı və çox tez bir zamanda bazarın liderinə çevrildi.
Daha sonra biz “28 Cinema” adını dəyişərək “CinemaPlus” adlandırmaq qərarına gəldik. Səbəb isə çox sadə idi. Kinoteatr şəbəkəsini genişləndirmək istəyirdik. Ad isə buna imkan vermirdi. Çünki “28 Cinema” adı düşünülərkən, sırf yerləşdiyi lokasiyaya uyğun düşünülmüşdü. Beləliklə total rebrendinq edərək, həm adı, həm xidmət səviyyəsini, həm də ümumilikdə yanaşmamızı dəyişdik.
- Sual verməzdən öncə rebrendinqin çox uğurla həyata keçməyi ilə əlaqədar sizi təbrik edirəm. Ad, xidmət səviyyəsi və s məsələlərin dəyişməyini anladım, bəs yanaşmanın dəyişikliyi nədə öz əksini tapdı?
- Hətta deyərdim bir yanaşma yox, bir neçə özümüz üçün yeni hədəflər təyin edib, onlara çatdıq. Məsələn, elə götürək xidmət səviyyəsinin artırılmasını. Özünüz bilirsiniz ki, bu gün kinoteatr bazarı o qədərdə geniş deyil və iştirakçıların sayı azdır. Göstərdiyimiz filmlər, satdığımız qida və içki isə demək olar ki digər kinoteatrlar ilə müqayisədə eynidir. Hətta qiymətlərimiz belə eynidir. Bunu düşünərək, qərara gəldik ki, biz demək öz xidmət səviyyəmizi artıraraq, tamaşaçıların rəğbətini daha çox qazanmalıyıq. Ələxsus da rebrendinqdən sonra. Çünki çoxları “28 Cinema” adını unudub, “CinemaPlus” adını yadda saxlamaqda çətinlik çəkirdi. Ona görə biz bütün gücümüzü tamaşaçıya göstərilən xidmətin ən yüksək səviyyəyə çatması üçün topladıq. Bunu da tam 100%-a çatdırdığımızı demək istəməzdim, lakin işin 70% görülüb. Bu isə çox nəhəng bir işin həyata keçməsi deməkdir.
- Sadalaya bilərsinizmi “CinemaPlus”da bu iki il ərzində nə kimi işlər görülüb və gələcəkdə nələr gözlənilir?
- Görülən işləri məmnuniyyətlə sadalayacam, lakin görüləcək layihələri tam açıqlamaq istəməzdim. Amma bir neçəsi barədə məlumat verəcəm. Görülən işlərin arasında:
1.www.cinemaplus.az saytının tamamilə yenilənməsi. Xeyli sayda yeni funksiyaların əlavə olunması, bilet alma prosesinin tezləşdirilməsi və sadələşməsi
2.CinemaPlus-un mobil əlavəsinin tamamilə yenilənməsi. Funksiyaların arasında kinoya bileti əlavəni tərk etmədən alma imkanı, gələcəkdə nümayiş olunacaq filmləri “like” düyməsi ilə bəyənib və filmin nümayişə girməsinə 1 gün qalmış məlumatlandırılması
3.“CineClub” loyallıq sisteminin tamamilə yenilənməsi
4.Fiziki məhdud insanlar üçün xüsusi oturacaqların quraşdırılması. Bundan əlavə “CinemaPlus Azərbaycan” kinoteatrında fiziki məhdud insanlar üçün xüsusi lift xidmət göstərir. Bu da o deməkdir ki, kinoteatrın qapıları hər bir tamaşaçının üzünə açıqdır
5.“Cinemazadeh” şirkəti ilə birgə xarici filmlərin yerli dublyajla səsləndirilməsi
6.Azərbaycan istehsalı filmlərə böyük dəstək verilməsi
7.Yeni hədiyyə kartlarının tətbiqi. Yəni artıq insanların ad günlərinə hədiyyə olaraq xüsusi kartlar vermək mümkündür. Bu isə kino məhsulunun insanların həyatında daha vacib rol oynamasının göstəricisidir.
8.Yeni dəvətnamə sisteminin tətbiq edilməsi
9.Pəhriz saxlayanlar üçün xüsusi “Diet Popcorn” məhsulunun istehsalı və satışı
Saymaqla bitməyəcək..
Gələcəkdə isə onu deyə bilərəm ki, əsas məqsədimiz bilet alışı prosesini daha da təkminləşdirmək, yeni avadanlığın gətirilməsi, növbələrin azalmasıdır və əlbəttə ki, insanların zövqünə uyğun kino nümayiş etmək. Bircə belə bir ip ucu verə bilərəm ki, tezliklə kağız biletlərin dövriyyəsi azalacaq, sonra isə ümumiyyətlə yığışdırılacaq. CinemaPlus elektron bilet sisteminə keçəcək. Bu isə həm bilet alışı prosesini, həmdə ümumilikdə zala daxil olma prosesini xeyli asanlaşdıracaq.
- Bu gün “CinemaPlus” şəbəkəsinə neçə kinoteatr daxildir və daha neçə kinoteatr açmaq fikriniz var?
- Bu gün “CinemaPlus” (CP) şəbəkəsinə 6 kinoteatr (33 zal) daxildir. Bunlar: CP 28 Mall, CP Ganjlik Mall, CP Azərbaycan, CP Amburan Mall, Aygun Mall və CP Xəmsə (Gəncə şəhəri). Bildiyiniz kimi, CinemaPlus ilk olaraq 2016-cı ildə Azərbaycanın digər şəhərlərində kino mədəniyyətinin inkişafına öz dəstəyini verib və Gəncə şəhərində SSSR-i dövründən sonra ilk müasir CinemaPlus Xəmsə Mall kinoteatrını istifadəyə verib. Bu kinoteatr heç də Bakıda fəaliyyət göstərən kinoteatrlardan geri qalmır və bütün dünyada fəaliyyət göstərən kinoteatrlar ilə eyni zamanda premyeraları nümayiş etmək imkanı var.
Gələcəkdə isə biz daha iki kinoteatr istifadəyə verəcəyik. Biri yenə də Gəncə şəhərində yeni açılmış “Gəncə Mall”da, o biri isə Bakının mərkəzində yerləşən yeni açılacaq “Caspian Waterfront” əyləncə mərkəzində olacaq. Orada Azərbaycanda bu günə kimi tətbiq olunmayan və dünya kinoteatr bazarında çox az kinoteatrların malik olduğu yeniliklər olacaq.
- Zaur bəy, sizcə “CinemaPlus” brendi bu gün Azərbaycanda artıq daha öncə sözünü demiş və milyonların rəğbətini qazanmış brendlər arasında bir sırada olması nə dərəcədə realdır?
- Siz haradan bilirsiniz ki, CinemaPlus da milyonların rəğbətini qazanmayıb..? (gülür) Mən tam əminliklə sizə deyə bilərəm ki, 2016-cı ildə “CinemaPlus” şəbəkəsində 1 milyondan artıq tamaşaçı kino izləyib. Məgər bu kifayət deyil mi ki, “CinemaPlus” bu gün Azərbaycanın ən böyük əyləncə məkanı sayılsın və iri şirkətlər arasında olsun? Hətta mən deyərdim iri şirkətlər özləri “CinemaPlus” ilə əməkdaşlıq etmək istəyir və bu bizim üçün bir uğurdur. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən əksər iri şirkətlər, holdinqlər, tele radio sahəsindən, telekomunikasiya sahələrindən tutmuş, nazirliklərə kimi “CinemaPlus” ilə işləməkdən məmnundur. Bu gün böyük şirkətlərin, dövlət müəssələrinin İnsan Resursları Departament müdirləri öz həmkarlarını motivasiya etmək üçün, ad günlərini təbrik etmək üçün hədiyyə olaraq məhz “CinemaPlus”a dəvətnamə, hədiyyə kartı sifariş edir, marketinq departamentləri korporativ keçirtmək üçün restoranlara yox, “CinemaPlus”a müraciət edir. Çünki biz həm maarifləndiririk, həm istirahət etməyə imkan yaradırıq, həmdə insanları standart istirahətdən daha emosional istirahətə yönəldirik. Bu gün “CinemaPlus” Azərbaycanın ən böyük əyləncə mərkəzidir!
- Hansı yaddaqalan layihələri bizimlə bölüşə bilərsiniz?
- Layihələr əslində həddən artıq çoxdur, çox istərdim hamısını sizinlə bölüşüm, lakin vaxtımız az olduğundan ən yadda qalanları haqqında məlumat verəcəm.
İlk öncə Leyla Əliyevanın iştirakı və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün mütəmadi olaraq maraqlı cizgi filmləri nümayiş edirik, kino vaxtı uşaqlar dadlı pop korn və sərin içkilərdən sərbəst şəkildə istifadə edir.
İDEA ilə birlikdə iki kinoteatrın - “CinemaPlus Azərbaycan” və “CinemaPlus Amburan Mall” qarşısında velosiped həvəskarları üçün xüsusi dayanacaqlar quraşdırdıq.
Bundan əlavə Azərbaycan kino industriyasında ən böyük büdcəli kino “Əli və Nino” filmi yalnız “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsində nümayiş olundu və demək olar ki, 100 mindən çox insan bu filmi izləmək imkanı qazandı.
İlk dəfə olaraq Azərbaycanın ulduzları ilə xarici filmləri peşəkar şəkildə dublyaj edərək yerli tamaşaçıya təqdim etdik. Bu layihə bizim əsas tərəfdaşımız “Cinemazadeh” şirkətinin köməyi ilə baş tutdu.
Azərbaycanda səs salmış bütün iri təqdimatların, layihələrin hər zaman informasiya dəstəkçisi olmuşuq. Onların arasında “Maşın Şou”, “Jara” musiqi festivalı, bir çox məşhur dünya ulduzlarının konsertləri, marketinq forumları və s.
Son yadda qalan layihəmiz yenədə “Cinemazadeh” və “Cinema Distribution” şirkətləri ilə birgə çəkdiyimiz “Kəklikotu” filmi və onun inanılmaz Qala gecəsi oldu. Qala gecəsində 1000-dən çox insan iştirak etdi. Bütün KİV nümayəndələri, məşhurlar, mədəniyyət və incəsənət xadimləri bu gecədə iştirak etdi. Filmin özünə qaldıqda isə “Kəklikotu” filmi ilk 4 günündə Azərbaycanda bu günə kimi heç bir yerli filmin göstərə bilməyəcəyi rekord nəticə göstərib.
- Qiymətlər ilə bağlı hansı fikir bildirə bilərsiniz? Dəyişikliklər var mı? Yaxud gözlənilir mi?
- Dünyada olan qlobal iqtisadi böhrana baxmayaraq, biz devalvasiyadan sonra qiymətləri qaldırmadıq. Yəqin ki, xəbəriniz var, kinoteatr bütün dünyada, eləcədə Azərbaycanda ən ucuz istirahət növü sayılır. Siz 10-11 manata həm 2 saat ərzində hər şeydən uzaqlaşaraq istirahət edə bilərsiniz, həmdə dadlı pop korn və sərin içki içə bilərsiniz. Lakin bu ucuz istirahətin arxasında çox çətin bir proseslər yer alıb. Belə ki, kino məhsulundan tutmuş, pop korn toxumuna kimi kinoteatr tərəfindən idxal olunur. Onu da qeyd etmək istərdim ki CinemaPlus-da satılan pop corn ABŞ-dan idxal olunur və xüsusi sort qarğıdalı, resepti ilə hazırlanır. Təbii ki, idxal olunan mallarda xarici valyuta şəklində həyata keçirilir. İndi özünüz düşünün, dollar 0,78 azn olanda da biletin qiyməti maksimal 7 manat, pop korn isə 2 manat idi, indi isə dollar 1,70-dir, lakin qiymətlər hələ də dəyişməyib. Bu da açıq aydın kinoteatrın gəlirlərinin azalmasının göstəricisidir. Ona görə də “CinemaPlus” kinoteatrlar şəbəkəsi artıq yerli istehsalı olan filmlərə qiymət artımı edib. Səbəb isə yerli film istehsalçılarına dəstək olmaqdır. Xarici filmlərə qaldıqda isə, qiymət siyasətində dəyişiklik olmasa yeni ildən sonra onların nümayişlərinin məhdudlaşması riski var. Ona görə böyük ehtimal ki, xarici filmlərədə biletin qiymətlərində cüzi dəyişiklik baş verəcək. Lakin heç də narahat olmaq lazım deyil. Hətta qiymət artırımı baş verdikdə belə, kinoteatr ən ucuz istirahət məkanı kimi öz yerini saxlayacaq. Onu da qeyd edim ki, yerli filmlərə biletlərin qiyməti artsa da, tamaşaçı dinamikasına heç də mənfi təsir göstərməyib, əksinə tamaşaçı sayı gündən günə artır.
- Azərbaycanda kinematoqrafiya sahəsinin dirçəlməsi və inkişafında nə kimi addımlar atılır, nə işlər görülür?
- Son zamanlar özünüzdə yəqin ki, görürsünüz yerli film istehsalı sektorunda xeyli inkişaf və irəliləyiş var. Demək olar ki, hər 1-2 aydan bir yeni film çıxır. Yeni aktyorlar, rejissorlar tanıyırıq və bu da çox sevindirici haldır. Dövlət özü də yeni filmlərin çəkilişlərinə, yeni avadanlıqların alınmasına dəstək durur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 yanvar 2016-cı il tarixli 745 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “İnvestisiya təşviqi sənədinin verilməsi Qaydası”nın 10-cu hissəsinə uyğun olaraq investisiyanın həyata keçirildiyi iqtisadi fəaliyyət sahələrinin siyahısına kinematoqrafiya fəaliyyətinin (kinofilmlərin yaradılması, nümayişi, yayımı, istifadəsi, təbliği, mühafizəsi) daxil edilib.
Həmçinin biz müəlif hüquqlarını pozan (pirat) kontentlərə qarşı ciddi mübarizə aparırıq. Bu cür hallar kinoteatrın fəaliyyətinə çox neqativ təsir göstərir. Yerli və xarici filmlərin internet resurslara düşməməsi üçün diqqətlə izləyirik.
- Sonda daha bir sual verib, bu maraqlı söhbətimizi sizinlə yekunlaşdırmaq istərdim. “CinemaPlus” 2 il ərzində bu qədər uğura imza atıbsa, gələcəkdə nə kimi uğurlara imza atmaq fikrindədir? Məqsədiniz nədir?
- Biz “CinemaPlus” brendini yaradanda qarşımıza əslində çox məqsədlər qoymuşduq, lakin biri ən əsas idi: “CinemaPlus” hər bir insanın həyatında kiçikdə olsa hansısa yer tutmalıdır. Yaşından, cinsindən, sosial statusundan asılı olmayaraq “CinemaPlus” hər bir insanın həyatında kiçikdə olsa bir rol oynamalıdır. Və o demək deyil ki, yalnız film nümayiş etməklə,əsla... Hər bir göstərdiyi xidmətlə. Və inanın biz bunu edə bildik. Bu son iki il ərzində “CinemaPlus” həm dünyanın ən maraqlı futbol qarşılaşmalarının nümayişinə başladı, həm Azərbaycanda keçirilən ən iri miqyaslı forumlarını ərazi, səs və digər xidmətlər ilə təmin etdi, həm Azərbaycanda fəaliyyət göstərən yüzlərlə iri şirkətlərini minlərlə xüsusi dəvətnamələr, hədiyyə kartları ilə təmin etdi. Bu isə artıq “CinemaPlus”un sadəcə kino nümayişi üçün meydança yox, hər bir insanın burada öz sevinc və istirahət payını tapa biləcəyi məkana çevrilməsinin ən birinci göstəricisidir.
Gələcək məqsədimiz isə dəyişməz olaraq qalır: Tamaşaçının zövqünü daim inkişaf etdirmək, keyfiyyətli və eyni zamanda əlçatan istirahət üçün maksimum şərait yaratmaq və insanların həyatında kiçik payımızı daha da artırmaqdır. Sürətlə inkişaf edən Azərbaycanın mədəni həyatında kiçik də olsa rolumuzun olması bizim üçün ən böyük qürur mənbəyidir! Bu yolda inamla addımlamağa davam edəcəyik!

Interview with the Director General of "CinemaPlus" Movie Theatre Zaur Darabzadeh
- The former "28 Cinema", today's "CinemaPlus" turns 5 years old. For a young and fast growing company it is a great success. It turns out that you are moving in the right direction. Tell us more about the activities of the cinema, please.
- You absolutely correctly noted that if today, during the period of free competition and a market economy, the company is actively working and developing for 5 years, then it is on the right way. The opening of the former "28 Cinema" 5 years ago was already considered a very correct decision, since at that time there was the rapid development of the country, the society was integrating into the world society, and the number of youth representatives was increasing. This caused a great need for the opening of new cultural centers, theaters and cinemas. In the same period,"28 Cinema" Movie Theatre opened and quickly became the market leader. Then we decided to change its name and came up with the name "CinemaPlus". The reason was very simple. We wanted to develop and expand. However, the name "28 Cinema" prevented this. Since the brand "28 Cinema" was created, it was planned to attach this name only to the location of "28 Mall". So, after a complete rebranding, they called the company "CinemaPlus". Thereby, we changed not only the name, but also raised the quality of services, as well as the attitude to everything.
- Before I ask you a question, I want to congratulate you on your successful rebranding and wish you more success. As to changing of the name and quality of services, everything is clear. I am interested in the aspect of changing attitudes to everything. What do you mean?
- I would say that it's not just about the attitude. We set several very important goals that we had to achieve within a year. And we achieved them.
As an example, let's take the improvement in the quality of services. You are probably aware that nowadays the cinema market is not that big, and there are not so many participants in this market. The films that we show, even the food and drinks that we sell, are almost the same in comparison with our competitors. Taking it all into account, we decided to improve the quality of our services and thereby to distinguish us from our competitors, which was intended to increase interest in our cinema. Especially after re-branding, since many people could not forget the name "28 Cinema" and remember the new name "CinemaPlus". Therefore, we made every effort to achieve the highest level of the service. I can not say that we have reached 100% of the result, but 70% of the work is done. And this is a very big work.
- Could you tell about the work done and about what projects are expected in the future?
I will gladly tell you about the work done, but I would not like to disclose future projects, but I will tell about some of them. So, as the the work done we can note:
1. Full update of the website www.cinemaplus.az. Adding new important functionals, simplifying and speeding up the process of purchase of tickets.
2. Full update of the mobile application "CinemaPlus". Adding features such as purchase of tickets without leaving the application, and adding the movie to the list of expected ones. It means that the user will be notified a day before the movie is released.
3. Full update of the loyal program "CineClub".
4. Installation of special seats for people with disabilities. In addition, a special elevator operates for disabled people in the cinema of "CinemaPlus Azərbaycan". And it means that the doors of "CinemaPlus" are open to everyone.
5. Azerbaijani dubbing of Hollywood films together with the studio "Cinemazadeh".
6. Great support of the national film industry.
7. Issue of new gift cards. It means that from now on you can give the gift cards for watching movies for the birthday of your loved ones in the "CinemaPlus" Movie Theatre. This is the most important indicator that today cinema plays an important role in the life of every person.
8. Creation of a new system of invitations.
9. Release of a new product "Dietary popcorn" for those who are on a diet.
And so I can enumerate endlessly... In the future, I can surely say that we will try for the further improvement the process of buying tickets, we will work on importing new technologies, reducing queues and, certainly, showing films that meet the tastes of our viewers. I can also give such a clue that in the near future the number of paper tickets in circulation will decrease, and then they will completely withdraw from circulation. "CinemaPlus" will go to the system of electronic tickets soon. This, in turn, will greatly simplify the process of the purchase of tickets and passing into the hall, without delaying at the ticket office.
- How many cinemas function in the "CinemaPlus" Movie Theatre? Is the opening of new cinemas expected?
- Nowadays our movie theatre includes 6 cinemas (33 rooms). These are: CP 28 Mall, CP Ganjlik Mall, CP Azərbaycan, CP Amburan Mall, CP Aygun Mall, CP Xəmsə (Ganja city). Probably you know that in 2016 "CinemaPlus" for the first time in the history of the cinemas in Azerbaijan of the post-Soviet period, began a program for the development of cinema culture in other cities of Azerbaijan. As a result, a modern 5-room cinema was opened in the city of Ganja, at the Xemse Mall. The cinema "CinemaPlus Xemse Mall" on technical equipment is not different from the cinemas that are located in the city of Baku, and also along with all world cinemas shows the film premieres. In the future, we plan to open 2 more cinemas. In Ganja, another state-of-the-art movie theater will open in "Genca Mall", and the opening of another cinema is planned at the end of the year and will be located in the entertainment shopping center "Caspian Waterfront", which is being built on the Caspian Sea coast. This cinema will be the largest and most modern in the history of cinemas in Azerbaijan
- Mr. Zaur, do you think that nowadays "CinemaPlus" can stand in line with brands that have been on the market for a long time and won the trust of a million audience?
- And why do you think that "CinemaPlus" has not earned their love and respect yet? (laughing). I can say with certainty that in 2016 the number of viewers visiting the CinemaPlus movie theatre exceeded one million. Is this not an indication that today "CinemaPlus" is the largest and most visited entertainment venue and can be in the same line with the big companies? I can even say that those large companies want to work with us and this is our success. Most of the companies operating in Azerbaijan, from the field of television and radio, telecommunications to the ministries are satisfied with our partnership. Today, heads of departments for human resources on the birthdays of their colleagues are turning to us for the purchase of invitation cards, gift cards, as well as marketing departments for corporates are not turning to restaurants, but to us. Because we inform and we create an opportunity for a rest, different from the standard.Today "CinemaPlus" is the biggest entertainment center in Azerbaijan!
- What kind of large and memorable projects could you share with us?
- There are a lot of projects. But since we have little time, I will try to highlight the most memorable ones. First of all, I would like to note the project that was implemented with the participation of the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of Leila Aliyeva. We showed many cartoons for children deprived of parental care. In addition to movie, they were treated to popcorn and soft drinks. Besides, together with the public organization "İDEA" in front of cinemas of "CinemaPlus Azərbaycan" and "CinemaPlus Amburan Mall" we set special stops for bike lovers. Also, the record was broken on the attendance of the highest-budget film in the history of Azerbaijani cinema - Ali and Nino. The film was shown only in the "CinemaPlus" Movie theatre and collected more than 100,000 spectators. For the first time, together with the company "Cinemazadeh", we started implementing projects for dubbing Hollywood films, with the support of domestic stars. From now on people can watch the world premieres in their native language. We have been and remain the main information partner of the country's major projects, such as "Maşın Şou", "Jara", organization of some large-scale marketing forums in our track record, concerts and other events. The last successful project was filming of "Kəklikotu", as well as a gala evening held in its honor, organized jointly with the companies "Cinemazadeh" and "Cinema Distribution". Over 1,000 guests attended the event, including show business stars, outstanding athletes, journalists, bloggers. The film "Kəklikotu" broke all the records of the domestic film industry and it gathered a record number of box-office fees in the first 4 days.
- What could you say about the prices for tickets? Are there or will there some changes?
- Despite the global economic crisis, after two devaluations we did not change prices. Most likely you are aware that a walk to the movies, both in the whole world, and in Azerbaijan is the cheapest type of recreation. In just 10-11 manats within 2 hours you can get distracted from all problems and relax, as well as enjoy delicious popcorn and soft drinks. However, there are very complicated processes behind this low-budget vacation. I mean that any product sold on the territory of the cinema, from the cinema and ending with the ordinary popcorn, is imported from foreign countries. I would also like to note that popcorn, sold in "CinemaPlus", is imported from the United States and is made according to a recipe from a special grade of corn. And, accordingly, imported products are purchased in foreign currency. Now let's think, the price of the ticket at the rate of 0.78 for manat was 7 manats, and the small popcorn was 2 manat, and at the rate of 1.70 for manat the prices did not change. And this is an indicator that the company's profit decreased by 3 times. Now we are negotiating with some foreign film companies. If there are no changes in the price policy, then there is a big risk of stopping the showing of Hollywood movies. Therefore, after the New Year, with a high probability, there will be minor changes in the price policy for foreign content. But there is no need to worry because of the rise in prices, because the cinema is going to be considered the most affordable type of recreation anyway.
- What steps are being taken for the development of the domestic film industry, and what is planned to do?
- In these latter days we can see a strong leap in the development of the national film industry. We started renting new films, tv series. The state, in turn, also supports the production of local films very much, investing in new technologies. By the decree of the President of the Republic of Azerbaijan from 2016, a document numbered 745 was signed, which indicated the inclusion of the development of the film industry, film production and film production in investment agreement number 745.
We are also actively fighting against pirate activities that have a very negative impact on the work of the cinema. We attentively monitor that all premieres, both domestic and foreign, do not get into Internet resources.
- In the end I would like to conclude our interesting dialogue and ask you the last question. If "CinemaPlus" achieved such successes in two years, what are your plans for the future? What is the priority?
- When we created the brand of "CinemaPlus" we set many goals for ourselves , but only one of them was the most important one: "CinemaPlus" should occupy at least some small place in the life of everyone. Regardless of sex, age, social status, "CinemaPlus" should play a role in the life of everyone . And not only by showing movies, absolutely not, but by each service. And we did it. Over the past two years, "CinemaPlus" has started showing the most important football matches, organized many large events and provided a large number of large companies with complimentary and gift cards. And this is an indication that "CinemaPlus" is not just an area for showing a movie, but a place where everyone can find a piece of their rest and joy. Our goals remain unchanged: to constantly develop in accordance with the preferences and tastes of the viewers, to create better conditions for affordable, but at the same time quality rest, and also to occupy more and more places in the hearts of people. Our small role in the development of the cultural life of Azerbaijan is a source of pride for us. And we will confidently continue this way! In turn, I want to thank you for such a pleasant conversation and for such interesting questions. Wish you good luck!